Labioplasti

Detaylı bilgi için

Labioplasti (Genital İç Dudaklar) Estetiği

Labioplasti

Kadınların Gizli Güzelliği

Genital bölgedeki küçük dudakların doğumsal veya doğumlar sonrasında deforme olması, estetik ve fonksiyonel bozukluk yaratır. Bu deformitelerin düzeltilmesi, özgüven artışı cinsel hayattaki tatmine çok olumlu etki eder.

Kadınlar Neden Labioplasti Yaptırıyor? Op.Dr.Fatma Gençtürk Özer

Labioplasti aslında dış genital organlardan ikisinin yani labia minora (küçük -iç dudaklar) ve labia majora (büyük-dış dudaklar) nın estetiği anlamındadır. Ama dünyada ve ülkemizde dış-büyük dudaklara estetik ameliyatlar nadiren yapıldığı için, genel olarak iç-küçük dudak estetiği anlamında kullanılmaktadır.

Labiumlar kadından kadına farklı şekil ve büyüklükte olabilir. Bu onların anormal olduğu anlamına gelmez. Görünümünden rahatsız ve işlevsel olarak memnun olmayan kadınlar için labioplasti iyi bir seçenektir.

 

 

Labioplasti operasyonları nasıl yapılır?

Labioplasti, doğumsal olarak büyük, asimetrik olabilen veya sonradan hormonal nedenler, doğum ve bağ dokusunun sıkılığını kaybetmesi ile rengi koyulaşan, büyüyen, sarkan, kırışan labium minusların cerrahi olarak düzeltilmesi işlemine verilen addır. Labioplasti estetik görünüm açısından yapıldığı kadar işlevsel olarak da yapılabilir. Büyük labiumlar ilişkide kadının canının acımasına yol açabilir, kadının kendini güzel bulmamasına bağlı cinsel isteksizlik ve zevk almayı azaltabilir, labium minusların içinde ve labıum majuslarla arasında akıntının birikmesine, koku ve kaşıntıya yol açabilir.

Labioplasti bakire olan genç kızlarda da güvenle yapılabilir. (kişinin kendi vücut bütünlüğü açısından karar verecek yetkinliğe ulaşması gerekir, yani 18 yaşından küçük yapılmaz.)

Labioplasti operasyonları lokal anestezi ile veya tercihen genel anestezi ile yapılmaktadır. Farklı birkaç teknik ile yapılabilmektedir. Kullanılacak tekniğe muayene sonrası karar verilmektedir. Hasta ile operasyon öncesi ayrıntılı olarak istek ve beklentileri konuşulmakta, buna en iyi sonucun alınacağı yöntem ve tarza beraber karar verilmektedir.

Labioplasti ile beraber hangi işlemler aynı seansta yapılabilir?

Labioplastiye niye perineoplasti veya hudoplasti eklenir? Op.Dr.Fatma Gençtürk Özer

Operasyon yaklaşık 1 saat civarında sürmektedir. Hasta uyandığında ağrısının olmaması için genel anesteziye ek olarak lokal anestezi de yapılmaktadır. Hastalar operasyon sonrası 1 gün sonra duş alabilmekte, rahatça tuvalete gidebilmektedir. İlk 3 gün ödem ve ağrıyı azaltmak için buz uygulaması tavsiye edilmekte, pansuman ve antibiyotik kullanımı gerekmektedir. 1 gün sonra yurt içi, 2 gün sonra yurtdışı yolculuk yapabilirler. 6 hafta ilişki ve deniz, havuz yasağı gereklidir.

Labioplastiye ek olarak aynı seansta sıklıkla klitoral hudoplasti de yapılmaktadır. Buradaki amaç labioplasti sonrası klitoris etrafında ve üzerinde kalan deri katlantısının düzeltilmesi, azaltılması ve gerekli durumlarda klitorisin belirginleştirilmesidir.

Yine labioplastiye ek olarak beraberinde cerrahi vajinoplasti, cerrahi labium majus estetiği; radyofrenas ile tightining (vulvar sıkılaştırma),vajinal rejuvinasyon ve vajinal daraltma ; lazer ile vajinal daraltma, vulvar renk açma, vulvar ve vajinal rejuvinasyon, vulvaya ve labıum majuslara yağ enjeksiyonu (lipofeeling) ve hyaluronik asit enjeksiyonu yapılabilmektedir.

Bakireler labioplasti yaptırabilir mi?

Labium Majus Estetiği

Vajen Dış Dudakları Estetiği

Labium majuslar vajina girişin 2 yanında bulunan üzeri kıllarla örtülü yapıdır.Labium majus estetiği 2 nedenle yapılmaktadır. 1 kilo alıp verme, 2. bağ dokusu sarkıklıkları, kronik kaşıntılar, menapoz ve yaş gibi nedenlerle büyük dudaklarda sönme, kırışıklık ve sarkma . Bu durumda büyük dudaklar içerisine dolgu uygulamaları yapılabilmektedir. Ama büyük dudak büyük ve sarkık ise küçültme yönünde cerrahi işlem de yapılabilir.
Labium majus estetiği operasyonları lokal anestezi ile veya tercihen genel anestezi ile yapılmaktadır. Operasyon yaklaşık 1 saat civarında sürmektedir. Hasta genel anestezi almışsa uyandığında ağrısının olmaması için genel anesteziye ek olarak lokal anestezi de yapılmaktadır. Hastalar operasyon sonrası 3 gün sonra duş alabilmekte, rahatça tuvalete gidebilmektedir. İlk 3 gün ödem ve ağrıyı azaltmak için buz uygulaması tavsiye edilmekte, pansuman ve antibiyotik kullanımı gerekmektedir. 1 gün sonra yurt içi, 2 gün sonra yurtdışı yolculuk yapabilirler. 3 gün sonra işe dönebilirler. 4-6 hafta ilişki ve deniz, havuz yasağı gereklidir.
Labium majus estetiğine ek olarak aynı seansta küçük dudak estetiği-labioplasti ve vajinoplasti de yapılabilir.

Labium Majuslara (Büyük Dudaklara) da Estetik Yapılabilir mi? Op.Dr.Fatma Gençtürk Özer

Op Dr Fatma Gençtürk Özer Lazer ile labioplasti tedavisi