Lazer ile Vajinal Estetik

Detaylı bilgi için
Lazer İle Vajinal Estetik

 

 

Genital Estetikte Lazer Nasıl Uygulanır?
Hangi Bölgelerde Kullanılır?
Vajinal Beyazlatma Nedir?

Vajina dış genital bölgede bulunan hymenden başlayıp rahim ağzına kadar uzanan cinsel ilişkide ana rolü olan, doğum ve adet kanının akışı için yol görevi gören boru gibi bir organdır. Vajina boyuna ve enine esneme kabiliyetine sahiptir. Bunu sağlayan vajina duvarında bulunan kas tabakasıdır. Fakat doğumlar, yaş, ilişki sıklığı, vajinal müdahaleler ve bağ dokusunun durumuna göre sıkılığını ve darlığını yitirebilir.

Nadiren de hiç doğum yapmamış kişilerde de vajina yeterli sıkılığa sahip olamamaktadır. İlişkide hissetmeme ve gaz çıkışı gibi durumlar oluşabilmektedir.

Bazen de menapoza bağlı vajinada daralma ve kuruluk oluşabilmekte, bu durumda cinsel ilişki çok ağrılı olmakta hatta hiç olamamaktadır. Bu durumda da lazer ile vajinal yenileme ve gençleştirme yapılabilmektedir. Özellikle menapoz sonrası hormon replasman (destek) tedavisi alamayan kadınlarda lazer iyi bir seçenek olacaktır.

Vajinoplasti estetik görünüm ve cinsel işlev amaçlı yapılmaktadır. Vajinanın daraltılması cerrahi olarak yapılabileceği gibi, radyofrekans ve laser ile de yapılabilmektedir. Hangi yöntemin seçileceğine hekim ve hasta muayene sonrası beraber karar vermelidir. Her iki yöntemin avantaj ve dezavantajları vardır.

Lazer vajinoplastinin cerrahi vajinoplastiye üstünlükleri vardır. İşlem sonrası sosyal hayat ve iş hayatından uzak kalmayı gerektiren bir iyileşme dönemi yoktur. Cinsel perhiz süresi çok kısadır (kullanılan lazer sistemine göre 2-10 gün arasında). Pansuman gerektirmez, anestezi ve hastanede yatışa ihtiyaç yoktur. Ofis ortamında yapılabilir. Dış genital bölgeye ve vajina girişine uygulanacak lokal anestezik krem ve bazen lokal anestezik enjeksiyonu yeterli olur. Ameliyat korkusu yaşayan veya yandaş hastalıkları nedeniyle ameliyat olması riskli grupta iyi bir seçenek olabilir.

Dezavantajları ise birden fazla uygulama gerekmesi ( bu da kullanılan cihaza göre ve hastanın vajinasındaki gevşekliğe göre değişebilir). Etkisinin bir süre sonra ortadan kalkması ve tekrar yapılma ihtiyacı gerektirmesi diğer dezavantajıdır. Çünkü lazer vajina mukozasında yani vajinanın içine döşeyen deri benzeri yapının gençleşmesini sağlar. Ama bir süre sonra bağ dokusunun gevşekliği, menapoz, yaş gibi durumlarla bu doku yine eski haline döner.

Lazer vajinoplasti vajinayı daraltmak, ilişkide her iki partnerin alacağı zevki arttırmak, ilişkide vajinadan gaz çıkışını engellemek amacıyla yapılabilir. Lazer ile vajinal gençleştirme vajinada mukozayı kalınlaştırmak, ıslaklığını arttırmak amacıyla yapılıp ağrılı cinsel ilişkiye son verebilmektedir. Gerekli durumlarda idrar kaçırma da varsa aynı seansta bu da düzeltilebilir.

Genital estetikte lazer kullanımı

 

Doğuma Bağlı Yırtıkların Lazer İle Düzeltilmesi

Epizyotomi İzlerinin Silinmesi

Normal doğum esnasında perinede kendiliğinden yırtıklar oluşabilmekte veya biz kadın doğumcular bebeğin doğumunu kolaylaştırmak veya annede oluşacak kötü yırtıkları engellemek için epizyotomi dediğimiz kesileri yapmaktayız. Bu kesiler bazen fazla iz bırakarak iyileşebilmekte, bazen dikişlerde çökme bazen de abartılı skar dokusu oluşabilmektedir. Bu skar dokularını cerrahi olarak çıkarabileceğimiz gibi lazer ile de düzeltebiliriz.

 

Anormal Genital Bölge Ağrıları

Vulvodini

Vulvodini, büyük dudaklar, küçük dudaklar, clitoris, perine ve hymen de dahil olmak üzere dış genital organların ağrılı durumu için kullanılan bir tanımdır. Bunun pek çok sebebi vardır. Vulvar vestibulit ise altta-arkada küçük dudaklar ile hymen arasında kalan bölgenin özellikle cinsel ilişki esnasında acı, batma ve yanma şeklinde ağrısıdır. Ağrı sadece cinsel ilişkide olmayabilir. Tampon kullanma, sıkı pantolon giyme veya ata, bisiklete binme de ağrılı olabilir.
Sebebi tam olarak anlaşılamamıştır, kronik mantar ve bakteri enfeksiyonları, menapoz, irritanlar, vajinal pH nın ve floranın bozulması, HPV enfeksiyonları ve bazı cilt hastalıkları vulvar vestibulit sebebi olabilirler.
Hastaların muayenesinde hiçbir şey bulunamayabilir veya bazen o bölgede kızarıklık ve tahriş bulgusu saptanabilir. Muayenede hafif bir dokunuşla şiddetli ağrı hissetmesi hastaların tipiktir. Bunun sonucunda cinsel ilişkide ağrı, bir süre cinsel isteksizlik, çiftlerde cinsel sorunlar baş gösterir.
Geçmişte daha çok bölgenin lokal olarak çıkarılması tedavi olarak uygulanırken, günümüzde medikal bazı yöntemlerde uygulanmaktadır. 

 

Vulvar Yenileme, Labial Gençleştirme

Genital Estetikde Lazer Kime Uygulanır? 

Hangi Bölgelerde Kullanılır? Vajinal Beyazlatma Nedir? Vulvar Rejevunasyon, Labial Tihgtening

Vulva dış genital organlar ve perine dediğimiz vajina ile anüs arasındaki cildi de içine alan bölgedir. Kilo alıp verme, bağ dokusu farklılıkları, kronik kaşıntılar, menapoz ve yaş gibi nedenlerle büyük dudaklarda sönme, kırışıklık ve sarkma olabilmekte. Bu durumda cerrahi düzeltme yapılabileceği gibi lazer ile de gençleştirme yapılabilmektedir. İç dudak/labium minuslar da düzeltme (labioplasti) amacıyla cerrahi yöntemler daha çok tercih edilirken dış dudaklarda yağ enjeksiyonları vb yöntemler  tercih edilmektedir.

Lazer ile cilt altında bulunan bağ dokusu uyarılmakta, kollajen ve elastin liflerin üretimi artmakta ve böylece cilt gergin ve dolgun görünmektedir. Ama bazen labium majuslar çok sarkık ve sönük olabilmekte, lazer tam düzeltme için yeterli olamamakta, bu durumda farklı yöntemler tercih edilmekte veya lazer sonrası tavsiye edilebilmektedir. Aynı seansta renk açma işlemi de yapılabilmektedir.

Lazerle dış dudakların dolgunlaştırılması işlemi yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Öncesinde lokal anestezik krem uygulaması sayesinde ağrı, acı hissedilmemektedir. İşlem sonrası hafif ödem, bazen su toplaması, kızarıklık ve geçici renk koyulaşması olabilmektedir. Su toplaması gibi bir durum yoksa kişi cinsel hayatına hemen dönebilir. Bazen birden fazla seans gerekebilir.

 DOLGU MADDESİ  UYGULAMASI

Labium majuslar vajina girişin 2 yanında bulunan üzeri kıllarla örtülü alanlardır. Labium majuslar kilo alıp verme, bağ dokusu farklılıkları, kronik kaşıntılar, menapoz ve yaş gibi nedenlerle büyük dudaklarda sönme, kırışıklık ve sarkma olabilmekte. Bu durumda büyük dudaklar içerisine dolgu uygulamaları yapılabilmektedir. Ama büyük dudak büyük ve sarkık ise küçültme yönünde cerrahi işlem de yapılabilir.

Büyük dudaklara dolgu enjeksiyonları ‘hyaluronik asid’ ile yapılabilir. Hyaluronik asid enjeksiyonları 6-9ay kalıcı olmakta, daha sonra tekrarlayan dozlarla daha kalıcı hale gelmektedir. Nadiren de olsa dokudaki alerjen reaksiyonlarının ortaya çıkması dezavantajları arasında yer almaktadır. O yüzden yağ enjeksiyonları ile büyük dudaklara dolgu işlemleri daha mantıklı olmaktadır. 

YAĞ ENJEKSİYONU / LİPOFİLLİNG

Büyük dudaklar, yağ enjeksiyonu yapılarak da dolgun hale getirilebilir. Bu amaçla önce kişinin kendisinden yağ alınır ve gerekli bölgelere transfer edilir. Genel anestezi ile vücudun yağdan zengin bir bölgesinden liposuction yöntemi ile yağ alınır, alınan yağ bazı işlemlerden geçirilir ve uygun görülen alanlara enjekte edilir.

İşlem yaklaşık 1 saat sürer, genel anestezi altında yapılır. Liposuction işlemi plastik cerrah tarafından yapılır, hasta isterse liposuction alanı ve miktarı arttırılabilir. Alınan yağ belli işlemlerden geçirilip labıum majuslara homojen bir şekilde enjekte edilir. Enjekte edilen yağın yarısı yaklaşık 6 ay içerisinde eriyerek kaybolur. onun için ilk dönemlerde dudaklar çok dolgun görünebilir. Bu durum 6 ay içerisinde stabil hale gelir.

Hastalara 2 gün istirahat önerilir. 1 hafta havuz, deniz, hamam, sauna yasağı ve 1 ay cinsel perhiz tavsiye edilir.

 

Vulvar Beyazlatma, Labial Beyazlatma

Dış Genitalde Renk Açma Nedir? Beyazlatma Kalıcı mıdır? Vajinal Beyazlatma Nedir?

Vulvar veya Labial Whitening (Beyazlatma)

Vulvar whitening, labial whitening, pudental bleaching, genital bölge renk açma, genital beyazlatma veya genital aydınlatma olarak da adlandırılan işlemde genital bölgede çeşitli sebeplerle oluşan renk koyuluğunun giderilmesi amacıyla yapılır.

Genital bölgede renk koyulaşması; yaş, gebelik, hormonal sorunlar, polikistik over, bazı cilt hastalıkları, doğum kontrol hapları nedeniyle olabilmektedir. Bunun dışında epilasyon için yapılan lazer de melanin pigmentini aktive ederek renk koyulaşmasına yol açabilmektedir. Kronik irritasyon , sürekli ped kullanımı, akıntı, ıslaklık, kaşıntı da renk değişiklikleri yapabilir. Gebelikte ortaya çıkan renk koyulaşması geri dönebilmektedir. Buna nedenle doğumdan hemen sonra bu tarz işlemleri hemen yapmamak gerekir.

Genital bölgede renk koyulaşması herhangi bir tıbbi sorun yapmaz, bu sadece estetik ve psikolojik kaygıları gidermek amacıyla yapılır.

Lazer ile yapılan renk açma tedavileri ortalama olarak 20-25 dakika sürer. Uygulama için lokal anestezik etkili kremler yeterli olmaktadır.Anestezi başka bir işlem beraberinde yapılmayacaksa gerekli olmaz. Lazer ışınları cildin üst tabakasının soyulmasını ve alttan daha taze ve açık renkte dokunun çıkmasını sağlamaktadır. İşlem sonrası kişi normal hayatına dönebilir. Ciltte geçici olarak şişme, kızarma bazen de su toplaması olabilir. Daha sonra cilt kurur ve koyulaşır, peşinden de cilt soyularak alttan taze, açık renkli, parlak bir cilt dokusu çıkar.

Bunun için beyazlatma terimi çok da doğru bir terim değildir. Çünkü tam beyazlık elde etmek mümkün değildir. Ortalama 1-3 renk tonu açılma sağlanır.

Genellikle birden çok uygulama gerekli olabilir.Etkinin daha net olarak görülebilmesi için bir aylık bekleme süresi vardır. İşlem ağrısızdır. Beyazlatma işleminden hemen sonra kişi işinin başına dönebilir.

İşlemden 1 hafta sonra cinsel hayata geri dönebilir hasta.
Kozmetik jinekolojide; genital alan renk açma, genital bölge gençleştirme, vajinal daraltma idrar kaçırma sorununun çözümünde en sık olarak fraksiyonel karbondioksit (CO2) ve fraksiyonel erbium yag (Er: YAG) lazerler kullanılmaktadır. Ben bu amaçla kliniğimde Erbium Yag lazer (Fotona lazer) kullanmaktayım.

Lazer vajinal daraltma nasıl yapılır? Op.Dr.Fatma Gençtürk Özer

Lazer vulvar gençleştirme - Op.Dr.Fatma Gençtürk Özer

Lazer ile labioplasti tedavisi