Endometriozis (çikolata kisti)

Detaylı bilgi için
rahim iç zarı

Endometriozis normal olarak rahim içini kaplayan endometriyum adı verilen rahim iç zarı dokusunun uterusun dışında yer almasıdır. Endometriozis (rahim iç zarı ) en sık yumurtalıkları, fallop tüpleri ve pelvisi kaplayan dokuya yerleşebilir. Ender olarak endometrial doku, pelvik organların dışına yayılabilir.

Endometriozis , endometrial doku gibi davranır – her adet döngüsü kalınlaşır, kırılır ve kanar. Fakat bu dokunun vücudunuzdan çıkış yolu olmadığı için olduğu bölgede  endometriomalar (çikolata kistleri) adı verilen kistler oluşabilir. Çevreleyen doku tahriş olabilir, sonunda yara dokusu ve yapışmalar gelişir – pelvik dokuların ve organların birbirine yapışmasına neden olabilecek anormal fibröz doku bantları oluşturabilir.

Endometriozis, özellikle adet dönemlerinde şiddetli ağrıya neden olabilir. Neden olduğu yapışıklıklara bağlı olarak doğurganlık sorunları da gelişebilir. Çok çeşitli tedavi methodları mevcuttur.

Endometriozis Nedir? Bulguları Nelerdir ?

Endometriozis Neden Ağrıdır?

Endometriozisi olan bir kadının adet süresi boyunca, sadece rahim içindeki hücrelerden ve dokulardan değil, rahim dışındaki hücrelerden ve dokulardan da kanama yaşar. Kan özellikle karın içi organlarda iritasyona ve ağrıya yol açar. Bazen oluşturduğu enflamasyon dokusu ve yapışıklıklar ile ile de ağrıya neden olur.

Endometriozis ve Kısırlık

Kısırlığı olan kadınların % 20 ila 40’ında endometriozis vardır. Endometriozis doğurganlığı 2 yolla bozduğu düşünülüyor : ilk olarak, fallop tüplerinin bozulmasına oluşturdukları yapışıklıklar yoluyla neden olarak, yumurtlamadan sonra yumurtayı alamamaları, ikincisi ise yumurtalık, fallopların işlevini olumsuz etkileyebilecek iltihaplanma yaratarak tüpler veya uterus kaynaklı kısırlığa neden olabilir.

Endometriozis Tedavisi

Endometriozis için en konservatif tedavi ilaçlardır. İbuprofen gibi steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, endometriozis ile ilişkili ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir. İkinci seçenek ilaçlar hormonal durumu etkileyen düzenleyen doğum kontrol ilaçları ve benzerleridir. Hormonal sisteme etki eden diğer bir ilaç ise kadınları geçici menopoza sokan ilaçlardır.

Cerrahi, endometriozis tanısı konmasına yardımcı olmakla kalmaz, endometriozis tedavisinde de kullanılabilir. Laparoskopik Cerrahi ile , endometriozu çıkarmak veya uterus dışındaki endometriozis lezyonlarını yakmak için kullanılabilir. Ayrıca adezyon dokusundan kurtulmak için kullanılır, böylece yumurtalıklar ve tüpler pelvis içinde normal konumlarına geri dönebilir. Gebe kalmak mümkün olabilir. Cerrahinin endometriozis ile ilişkili ağrı semptomlarını iyileştirdiği ve kadınların hamile kalmasına yardımcı olabileceği gösterilmiştir. Endometriozisi olan bir kadın hamile kalmakla ilgilenmiyorsa, yumurtalıkları ve muhtemelen uterusu çıkarmaya karar verebilir. 

Endometriozisi olan bir kadın hamile kalmakta zorlanıyorsa, hamile kalmasına yardımcı olabilecek farklı ilaçlar ve tedaviler vardır. Kliniğimizde ve jinolife ekibi olarak bu tip tedavileri çok yoğun yapmaktayız.