Kızlık Zarı Dikimi

Detaylı bilgi için

Kızlık Zarı Nedir ?

Nerede bulunur? Nasıl Yırtılır?

Kızlık zarı vajina girişinde mukozal kıvrım  şeklinde  bir dokudur. Oldukça ince hassas bir yapıdır. Damarlanması az bir dokudur. Vajen duvarında ortasından adet kanının akmasına müsade eden bir  boşluk bulunur. Cinsel ilişki ile kolaylıkla yırtılır. Fakat jinekolojik muayene, masturbasyon veya tampon uygulaması da kızlık zarında yırtılmaya neden olabilir.

Kızlık Zarı Tipleri

Kızlık Zarı Tipleri:
  • Halka şeklindeki kızlık zarı: En sık rastlanılan tiptir. Vajina girişini muntazam bir şekilde daraltır , ortadaki boşluktan adet kanı rahatlıkla boşalır.
  • Yarım ay biçimindeki kızlık zarı: Vajina girişini yarım ay gibi daraltır. Adet kanamasına izin verir. İlk ilişkide yırtılır.
  • Dudak şeklinde kızlık zarı: Ortasında yukarıdan aşağıya dar bir yarık bulunan kızlık zarıdır. Zor yırtılır.
Nadir Görülen Kızlık Zarları:
  • Deliksiz kızlık zarı: Vajinanın ağzını tümüyle kaplar.İlk adet günlerinde dışarı olmaması nedeniyle çok ağrı yapar.

  • Kalbur zarı: Bu tür kızlık zarı oldukça nadirdir. Zar üzerinde farklı boyutlarda delikler bulunur.
  • Köprülü kızlık zarı: Bu tür kızlık zarında iki delik vardır. Bu iki deliğin ortasında bir köprüyü andıran bir mukoza bulunur. İlk ilişki zor olur.

Şekil dışında kızlık zarları deliğin ve serbest kenarın karakteri, zarın kalınlığı ve mukavemetine göre de sınıflandırılabilir.

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

İlişki, Muayene veya Yabancı Cisim Yırtılmaya Neden Olur.

Kızlık zarı genelde ilk ilişki, yabancı cisim veya muayenede ile yırtılır. İlk cinsel ilişki esnasında hymen ortasındaki delik penis çapından küçük olduğu için halka şeklindeki zar bir kaç yerden yırtılır ve az miktarda kanama meydana gelir. Bu yırtıklar birkaç gün içinde nedbeleşir ve bir daha kanama olmaz. Çok nadiren ilk ilişkiyi takip eden bir kaç ilişki sırasında da kanama görülebilir.

Kızlık Zarı Dikimi

Geçici ve kalıcı yöntem nedir?

Yukarıda tarif edilen dokunun tamiri mümkündür. İki ana yöntem vardır. Basit yöntem ve kalıcı flep yöntemi.

  • Geçici Yöntem: Bu yöntemde bozulan zar yapısı uç uca birleştirme yapılır. Bu yöntemin ilişkiden 3-5 gün önce uygulanması en uygun zamandır. 10 güne kadar da etkisi devam edebilir ama günler geçtikçe güvenilirliği azalır. Geçmişteki cinsel ilişki sayısı, ne zaman olduğu önemli değildir. %100 kanama ile sonuçlanır. Uygulanan yöntem sayesinde fark edilmesi imkansızdır.Herhangi bir bakım gerekmez.
  • Kalıcı Yöntem : Flep yöntemi en sağlıklı olanıdır. Kalıcı estetik yöntem ile vajina eski estetik haline döner. Doğum yapmış kişilerde dahi uygulanabilir.  Kullanılan sütür (dikiş) kendi kendine erir. Estetik teknikler kullanıldığında  dikiş izi kalmaz, dikiş almak gerekmez. Hastalar normal hayatlarına dönerler, çalışmaya bile işlemin ertesi günü başlayabilirler. Doku iyileşmesi tamamlanana kadar , genital bölgenin hijyenine dikkat etmek gerekir.

Her iki işlem de kısa süreli anestezi altında veya lokal anestezi altında yapılabilir. Muayenehanede uygulama sonrası kısa bir dinlenme yeterlidir. Yolculuk yapılabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sizleri kızlık zarı dikimi konusunda tam ve doğru bilgilendirmenin önemini çok iyi biliyorum. Önceki hastalarımın soruları ve tecrübelerime dayanarak soru-cevap şeklinde oluşturduğum aşağıdaki makalede birçok sorunuza cevap bulacaksınız. Yine de cevaplarınız konusunda eksiklik hissederseniz mutlaka bize ulaşın .

Kızlık zarı dışarıdan görülmez. Vajinanın 2 cm içinde yer alır. Dış genital organlar olarak tariflenen vulva ve labium (dudaklar) vajinanın girişini kapatır. Bundan dolayı dış genital organlardadaki sürtünme ilişkisi, veya bisiklete binme kızlık zarına zarar vermez.

Elastik yapıya sahip zarlar ilk ilişkide kanamayabilir. Bazı durumlarda doğum esnasında kanayan zarlar dahi mevcuttur. Kimi hymen (kızlık zarları) ise çok incedir. Yırtılır ama kanama olmayabilir. Mukozal yapıdan olan hafif kanama fark edilmeyebilir.

Bu zarın yapısına , ilişkide kadının ve erkeğin anatomik yapılarına ve çiftin ilişkiye ne kadar hazır olduğuna göre değişir. Kalın ve damarlanması fazla olan kızlık zarında (hymende) kanama fazla olur. Bazı zarlardan gelen kanama bir pedi fazlasıyla doldurur. Bazen neredeyse sadece pembe leke şeklinde olabilirken, bazı durumlarda ise sadece kızlık zarı değil vajinanın kendisinde de yırtılma olur ve ağır kanamalar olur. Derhal jinekolog tarafından görülmesi ve müdahale edilmesi gerekir

Fiyat politikamız nettir. Etik ve  kurallar gereği web sitemizden veremiyoruz. Birebir iletişimde size soracağımız bir iki ufak soru ile 2021 kızlık zarı dikimi fiyatlarımızı öğrenmeniz mümkündür. Aramanız veya mesaj atmanız yeterlidir.

Evet olabilir. Sürtünme ile dışarı boşaldığında bile spermler vajene bulaşabilir ve gebelik olabilir. Diğer bir ihtimalde ilişkiye müsait kızlık zarı varlığında gebelik olur ve  tekrarlayan ilişkiye rağmen kızlık zarı yırtılmaz.

 Web sitesi üzerinden fiyat vermek tıbbi ve etik kurallara aykırıdır. Telefon ile görüşerek veya whatsapp dan yazarak hem tıbbi hemde ücretlendirme hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Özel sekreterimin telefon numarası 0212 872 57 59.

 Kızlık zarı mukozal katlantı olduğu, sinir dokusu içermez. İlişkide hissedilen ağrı daha çok dış genital dokudan veya vajenin ve alt pelvisin kaslarının istemli kasılması sonucunda ortaya çıkar.

Vajina içine bir cisim sokulmadığı sadece klitoris uyarıldığında kızlık zarı bozulmaz.

Kızlık zarı çok geniş  olanlarda mümkündür.Tecrübeli bir kadın doğum uzmanı genel anestezi  ve uygun ekipmanla bunu yapabilir

İyileşmez. Cerrahi müdahale olmadan asla iyileşmez. Kanamanın durması kızlık zarının  iyileşme işareti değildir. Kızlık zarı dikimi cerrahi ile yapılır.

Hymen (kızlık zarı) yapısındaki bir varyasyondur. Kaideye yani vajen duvarına varmayan çentikler doğaldır. Çok sık görülmez. Doğal çentiklerin tespiti kızlık zarı muayeneleri ve adli tabiplik bekaret raporları açısından önemlidir.

Jinekologlar tarafından eski yırtık, iyileşmesi tamamlanmış; veya taze yırtık ayrımı yapılabilir. 1 haftadan daha eski yırtıklar için zaman tespit edilmesi mümkün değildir.

Bu muayenede jinekologlar herhangi bir zarar vermezler. Herhangi bir alet kullanılmaz Sadece dış dudaklar gazlı bezle kendine doğru hafifçe çekilir ve kızlık zarı gözlenir. Bakire olup olmadığı anlaşılır. Doğal çentikler nadiren karar vermekte sıkıntı yaratır.
Kanamanın olup olmaması ile kızlık zarının bozulup bozulmadığı anlaşılamaz, bu ancak bir kızlık zarı (hymen) muayenesi ile anlaşılır.

Hayır. Tüm bu yöntemlerle bakirelik de anlaşılmaz, yaptığımız kızlık zarı dikimi de anlaşılmaz. Yalnızca deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan  muayene ile doğal olarak anlaşılabilir.

Bekaret raporu genellikle adli olgularda kişiler veya çiftler tarafından istenmektedir. Bekaret raporu, kişinin kendi rızası ve yazılı izni olmak kaydı ile devlet hastaneleri veya adli tıp kurumlarınca verilmektedir.
18 yaşından küçük kişilerde bekaret raporu için anne ve babanın rızasının alınması şartı bulunmaktadır.

Bu yöntem uygulanabilir, fakat kızlık zarının yapısının buna müsait olması ve kısa süreli genel anestezi uygulamak gereklidir.

Jinekolojik muayenenin en önemli aşamalarından biri vajinanın ve rahim ağzının gözlenmesi için yapılan spekulum muayenesidir.  Rutin uygulamada bu bakirelere yapılmamaktadır.
Diğer bir konu ise kronik geçmeyen akıntıları olan genç kızlar ve çocuklarda kültür almak veya fiberoptik fleksibl kamera ile vajen içinde özellikle yabancı cisim aramak mümkündür. Hymene(kızlık zarına) bu durumlarda zarar verilmez.

İlk olarak gizlilik taahhütnamesi ve yasal haklarınıza sonuna kadar saygılı olduğumuzu bilmeniz gerekir. Jinekolojik ilk muayeneniz sonrasında nasıl bir işlem olacağı, anestezi uygulamasının nasıl olacağı, nerede olacağı konusunda ayrıntılı olarak görüşeceğiz. Muayenehanem Beylikdüzü’nde bulunmaktadır , Beylikdüzü Medicana Hastanesinin hemen arkasında yer alır. E5 den rahatlıkla görülen bir binadadır. randevu alarak gelmeniz gereklidir. Avcılar ve Büyükçekmece, Silivri ve Esenyurttan da  ulaşımı metrobüs ile oldukça kolaydır. Metrobüs cumhuriyet caddesi durağına 5 dakika yürüme mesafesindedir. Telefon ile kolaylıkla randevu alabilirsiniz.

GİZLİLİK TAAHHÜTNAMESİ

Muayenehaneye başvuru nedeniniz ve size ait kaydedilen tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında   TÜMÜYLE GİZLİ   tutulacaktır. Başka şahıslara hastalığınız, tedaviniz ve şikayetiniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.Bu konu kanun ile güvence altındadır.

( TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998 ,23420 ).