Kliteroplasti

Detaylı bilgi için

Hudoplasti, Klitoris Estetiği

Kliteroplasti

 

 

Klitoris Neresidir?

Klitoris vajen girişinin en üstünde yer alan, kanlanması çok fazla olan, cinsel uyarı ile sertleşen, duyusal sinirlerden zengin nohut büyüklüğünde bir yapıdır.

Klitoris Fonksiyonu Nedir?

Klitoris kadınlarda cinsel hazzın ve orgazmın ana organıdır. Klitoral hood ise klitorisin üzerini örten deri katlantısıdır. Açık olarak söylemek gerekir ki burada klitorise değil üzerindeki cilt katlantısına estetik düzeltme yapılmaktadır.

Klitorise Yapılan Cerrahi İşlemler

Labium minuslar (küçük dudaklar) vajinanın her iki yanından yukarı uzanırken iki tabakaya ayrılır. Alt tabaka tam klitorisin üzerinde sonlanır ve frenulum adını alır. Üst tabaka ise klitorisin üzerine uzanır ve hood adını alır. Hudoplasti tek başına yapılabileceği gibi genellikle labioplasti ile beraber yapılır. Özellikle labioplasti yapıldıktan sonra klitoris üzerindeki kaba deri daha belirgin ortaya çıkmaktadır. Adeta büyük bir klitoris veya küçük bir penis gibi görünmektedir. Bu durumda labioplastiye hudoplasti eklememek hastaları mutsuz etmektedir. Bazen de geçmişte labioplasti olmuş hastalarda tek başına da yapılabilmektedir.
Hudoplasti operasyonu sonrası cinsel uyarılma ve orgazmda azalma olmamakta hatta bir miktar artma olmaktadır. Bu artış klitorisin üzerindeki katlantıların azalması ile direkt ve hastanın kendine özgüveninin artması ile dolaylı olarak olmaktadır.
Hudoplasti operasyonları lokal anestezi ile veya tercihen genel anestezi ile yapılmaktadır. Operasyon yaklaşık 1 saat civarında sürmektedir. Hasta uyandığında ağrısının olmaması için genel anesteziye ek olarak lokal anestezi de yapılmaktadır. Hastalar operasyon sonrası 1 gün sonra duş alabilmekte, rahatça tuvalete gidebilmektedir. İlk 3 gün ödem ve ağrıyı azaltmak için buz uygulaması tavsiye edilmekte, pansuman ve antibiyotik kullanımı gerekmektedir. 1 gün sonra yurt içi, 2 gün sonra yurtdışı yolculuk yapabilirler. 3 gün sonra işe dönebilirler. 4-6 hafta ilişki ve deniz, havuz yasağı gereklidir.
Hudoplastiye ek olarak aynı seansta sıklıkla labioplasti de yapılmaktadır. Yine labioplasti+hudoplastiye ek olarak beraberinde cerrahi vajinoplasti, cerrahi labium majus estetiği lazer ile vajinal daraltma  yapılabilmektedir.